Pantenius, Hans-Jürgen

Date of birth:
May 18th, 1914 (Kolberg/Pommerania, Germany)
Date of death:
May 2nd, 2004 (Munich/Bavaria, Germany)
Nationality:
German (1933-1945, German Reich)

Biography

Promotions:
April 1st, 1934: Offiziersanwärter;
April 1st, 1936: Leutnant;
January 1st, 1939: Oberleutnant;
February 1st, 1942: Hauptmann;
February 1st, 1943: Major (RDA: -50-);
December 1st, 1944: Oberstleutnant;
1958: Major (Bundesgrenzschutz);
?: Oberstleutnant.

Career:
1924: Reformrealgymnasium Weimar;
April 1st, 1934; Infanterie-Regiment 1;
1936: Infanterie-Regiment 43;
?: Füsilier-Regiment 68;
1939: Adjutant
1940: Kompaniechef;
?: 3. Kompanie, I. Bataillon, Infanterie-Regiment 418;
March 1st, 1943 - March 1st, 1944: Lehrgruppenkommandeur, Lehrstab I, Infanterieschule Döberitz;
June 29th, 1944 - August 12th, 1944: 17. Regimentsführerlehrgang;
October 15th, 1944: Führer, Grenadier-Regiment 690, 337. Volksgrenadier-Division;
November 24th, 1944: Kommandeur Grenadier-Regiment 690;
March 10th, 1945: Kommandeur, Grenadier-Regiment 313;
May 9th, 1945: POW Danzig;
? - January 6th, 1950: POW camps Minsk and Bobruisk;
1950 - 1957: Korpslazerett Köln;
1958: Editor magazine "Truppenpraxis";
1958: Bundergrenzschutz Clausthal en Eschwege;
1959: Leiter Grenzschutz-Offizierschule Lübeck;
1963: Leiter Vorschriftenwesen, Berlin;
September 14th, 1966: Kommandeur Abteilung Braunschweig, Bundesgrenzschutzgruppe V;
1966: Gruppenkommandeur Goslar/Uelzen/Schwandorf;
1972: stellvertretender Kommandeur/Chef des Stabes, Grenzschutzkommando Süd, München;
1974: Retirement.

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant (1st Lieutenant)
Awarded on:
May 28th, 1940
Eisernes Kreuz 2. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant (1st Lieutenant)
Awarded on:
July 8th, 1940
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant (1st Lieutenant)
Awarded on:
November 17th, 1941
Details:
Silver version.
Infanterie-Sturmabzeichen
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant (1st Lieutenant)
Unit:
3. Kompanie, I. Bataillon, Infanterie-Regiment 418, 123. Infanterie-Division, Heer
Awarded on:
January 2nd, 1942
Details:
According to the Karteikarte, the awarding took place on January 8th, 1942.
Deutsches Kreuz in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Hauptmann (Captain)
Unit:
3. Kompanie, I. Bataillon, Infanterie-Regiment 418, 123. Infanterie-Division, Heer
Awarded on:
June 1st, 1942
Medaille
Awarded on:
April 1st, 1974
Verdienstkreuz 1. Klasse des Verdienstordens der Bundesrepublik Deutschland

Sources