Armitage, Robert Selby

Date of birth:
March 28th, 1910 (Birling, Kent, Great Britain)
Date of death:
June 1st, 1982 (Nettlebed, Oxfordshire, Great Britain)
Nationality:
British (1801-present, Kingdom)

Biography

Later promoted to the rank of Lieutenant-Commander. Commanded a coaster at the evacuation at Dunkirk. Robert Armitage's medal group is on display in the Victoria Cross & George Cross Gallery in the Imperial War Museum in London, Great Britain.

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Temporary Lieutenant
Unit:
Enemy Mines Section, H.M.S. Vernon, Royal Navy
Awarded on:
December 27th, 1940
Action:
Received his award for dismantling an unexploded bomb in Orpington, Kent in Great Britain at 9 October 1940.
George Cross
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Temporary Acting Lieutenant-Commander
Unit:
Enemy Mines Section, H.M.S. Vernon, Royal Navy
Awarded on:
February 15th, 1944
George Medal
Action:
"For mine disposal work at Corton Sands, Suffolk on 15 June 1942."

Sources

  • Photo: George Cross Database
  • - Supplement to The London Gazette Issue 35025 published on the 27 December 1940
    - Third Supplement to The London Gazette Issue 36379 published on the 11 February 1944