Atcherley, Richard Llewellyn Roger

    Date of birth:
    January 12th, 1904 (York/North Yorkshire, Great Britain)
    Date of death:
    April 18th, 1970 (Aldershot/Hampshire, Great Britain)
    Nationality:
    British (1801-present, Kingdom)

    Biography

    Richard Atcherley and his twin David were born on 12 January 1904 as the sons of Llewelyn Atcherley, retired major. The twins attended the Oundle School in Northamptonshire.

    In 1922, Richard Atcherley attended the RAF College Cranwell. After his commission after two years he was placed with No. 29 Squadron. In 1925 he attended the Central Flying School and became also a flying instructor. Here he was selected in 1927 to fly in the schools arobatic team. In 1929 he was selected as a pilot for the Schneider Trophy team and acted in several flying competitions and displays after that.

    Do you have more information about this person? Inform us!

    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Squadron Leader
    Unit:
    RAF Drem, Royal Air Force
    Awarded on:
    July 11th, 1940
    Air Force Cross
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Wing Commander
    Unit:
    No. 54 Operational Training Unit, RAF Church Fenton, Royal Air Force
    Awarded on:
    January 1st, 1941
    Officer of the Order of the British Empire (OBE)
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Wing Commander
    Unit:
    No. 54 Operational Training Unit, RAF Church Fenton, Royal Air Force
    Awarded on:
    March 17th, 1941
    Mentioned in Despatches
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Wing Commander
    Unit:
    No. 54 Operational Training Unit, RAF Church Fenton, Royal Air Force
    Awarded on:
    September 24th, 1941
    Air Force Cross
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Group Captain
    Unit:
    RAF Fairwood Common, Royal Air Force
    Awarded on:
    June 11th, 1942
    Mentioned in Despatches
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Group Captain
    Unit:
    RAF Kenley, Royal Air Force
    Awarded on:
    December 18th, 1942
    Krigskorset
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Acting Air Commodore
    Unit:
    Fighter Leaders' School, RAF Millfield, Royal Air Force
    Awarded on:
    January 1st, 1945
    Mentioned in Despatches
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Acting Air Commodore
    Unit:
    SASO, Commonwealth Tactical Air Force
    Awarded on:
    July 5th, 1945
    Commander of the Order of the British Empire (CBE)

    Sources

    • Photo: Air of Authority
    • - Unithistories.com
      - Supplement to The London Gazette Issue 34893 published on the 9 July 1940
      - Supplement to The London Gazette Issue 35029 published on the 31 December 1940
      - Supplement to The London Gazette Issue 35107 published on the 14 March 1941
      - Supplement to The London Gazette Issue 35284 published on the 23 September 1941
      - Supplement to The London Gazette Issue 35586 published on the 5 June 1942
      - Supplement to The London Gazette Issue 35827 published on the 15 December 1942
      - Supplement to The London Gazette Issue 36866 published on the 29 December 1944
      - Supplement to The London Gazette Issue 37161 published on the 3 July 1945

    Photo