Boothman, John Nelson

Date of birth:
February 19th, 1901
Date of death:
December 29th, 1957
Nationality:
British (1801-present, Kingdom)

Biography

Promotions:
29 March 1921: Pilot Officer (P)
29 Februay 1922: Pilot Officer
29 September 1922: Flying Officer
1 July 1937: Flight Lieutenant
1 December 1935: Squadron Leader
1 January 1939: Wing Commander
1 March 1941: Temporary Group Captain
6 June 1943: Acting Air Commodore
1 December 1943: Temporary Air Commodore
6 December 1943: Group Captain (W/S)
23 January 1945: Group Captain
2 July 1945: Acting Air Vice Marshal
1 Jnuary 1946: Temporary Air Vice Marshal
1 April 1946: Air Commodore
1 July 1947: Air Vice Marshal
4 September 1950: Acting Air Marshal
1 January 1952: Air Marshal
1 October 1954: Air Chief Marshal

Do you have more information about this person? Inform us!

Rank:
Flight Lieutenant
Unit:
No. 22 Squadron, Royal Air Force
Awarded on:
October 9th, 1931
Action:
"In recognition of his achievement in winning the Schneider Trophy Contest, 1931."
Air Force Cross
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Temporary Group Captain
Unit:
RAF Finningley, Royal Air Force
Awarded on:
January 1st, 1942
Mentioned in Despatches
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Air Commodore
Unit:
No. 106 (PR) Group, Royal Air Force
Awarded on:
June 8th, 1944
Details:
HM Birthday honours
Companion of The Most Honourable Order of the Bath (CB)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Air Commodore
Awarded on:
July 14th, 1944
Action:
"This officer has displayed the highest standard of skill, resolution and devotion to duty. In the early days of the war he undertook many sorties as pilot of aircraft. He participated in the initial attack agains German naval vessels at Kiel and subsequently in numerous bombing mission against industrial targets. Air Commodore Boothman has completed many notable reconnaissances and his successes are a splendid tribute to his high skill and endurance. This officer has always displayed the greatest keenness for air operations and has only been prevented from participating in them more frequently by the pressure of his normal duties. He has set an example in keeping with the best traditions of the Royal Aire Force."
Distinguished Flying Cross (DFC)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Air Commodore
Unit:
Assistant Chief of Air Staff, Royal Air Force
Awarded on:
August 28th, 1945
Distinguished Flying Cross (DFC)
Action:
"For valuable services rendered in connection with the war."
Details:
Commanding Officer
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Air Commodore
Unit:
Assistant Chief of Air Staff, Royal Air Force
Awarded on:
October 9th, 1945
Action:
"For valuable services rendered in connection with the war."
Legion of Merit - Commander (LoM - C)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Air Commodore
Unit:
Assistant Chief of Air Staff, Royal Air Force
Awarded on:
June 27th, 1947
Action:
"For valuable services rendered in connection with the war."
Ceskoslovenský válecný kríž 1939
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Air Commodore
Unit:
Assistant Chief of Air Staff, Royal Air Force
Action:
"For valuable services rendered in connection with the war."
Croix de Guerre (1939-1945)
Rank:
Acting Air Marshal
Unit:
Controller of Supply (Air), Ministry of Supply
Awarded on:
June 7th, 1951
Knights/Dames Commanders of the Order of the British Empire (K/DBE)
Rank:
Air Marshal
Unit:
Coastal Command/C in C (Air), Eastern Atlantic Area
Awarded on:
June 10th, 1954
Commander of The Most Honourable Order of the Bath (KCB/DCB)

Sources

Photo