Takagi, Takeo (高木 武雄)

Date of birth:
February 25th, 1892 (Iwaki, Fukushima, Japan)
Date of death:
July 8th, 1944 (Saipan, Northern Marianas Islands)
Mentioned on:
Yasukuni War Shrine
Nationality:
Japanese (1868-present, Empire)

Biography

Promotions:
1 december 1917: Lieurenant (Tahi-i)
1 december 1923: Lieutenant Commander (Shōsa)
10 december 1928: Commander (Chūsa)
1 december 1932: Captain (Daisa)
15 november 1938: Rear Admiral (Shōshō)
1 May1942: Vice Admiral (Chūjō)
8 July 1944: Admiral (Taishō) - posthumously

Units:
1912: Navy Academy
1921: RO-15
1925-1926: RO-28
1926-1927: RO-68
1943-1944: 6th Fleet

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Taishō (Admiral)
Unit:
6th Fleet, Combined Fleet, Imperial Japanese Navy
Awarded on:
1944
Details:
In the function of commander-in-chief
Gunjin Izoku-kai
Border War Medal
1937 China Incident Medal
Emperor's Visit to Japan Commemorative Medal
Submarine School Badge
Badge for Graduates of Naval Staff College

Sources