Cunningham, 1st Viscount Cunningh, Andrew Browne

    Date of birth:
    January 7th, 1883 (Dublin, Ireland)
    Date of death:
    June 12th, 1963 (London, Great Britain)
    Nationality:
    British (1801-present, Kingdom)

    Biography

    Born to Scottish parents in Dublin, he entered "HMS Britannia" as a naval cadet in 1897, then served ashore in the Naval Brigade in South Africa. He commanded a destroyer in World War I, and was awarded the Distinguished Service Order and two bars. Serving mainly in destroyers in the inter-war period, he was appointed Commander-in-Chief of the Mediterranean Fleet in June 1939. After the outbreak of World War II he had success against the Italian Fleet at Calabria, Taranto and Matapan. He directed the evacuation of troops from Greece and Crete in April and May 1941, which was achieved without air cover. From April 1942 was head of the Naval Staff mission to Washington, DC. Promoted to Admiral of the Fleet in January 1943 and re-appointed as Commander-in-Chief of the Mediterranean Fleet in February 1943, he worked closely with American General Dwight D. Eisenhower on the planning of the Allied landings in North Africa and later Sicily. In September 1943 he oversaw the surrender of the Italian Fleet. He was appointed First Sea Lord in October 1943, and attended the major conferences (Teheran, Yalta, Potsdam etc).

    He retired from the Royal Navy in June 1946, and was created 1st Viscount of Hyndhope. Andrew Cunningham died suddenly following a meeting at the Admiralty on 12th June 1963. He was buried at sea off the Nab Tower, Portsmouth from H.M.S. Hampshire.

    Promotions:
    15th January, 1897: Naval Cadet
    15th June, 1898: Midshipman
    7th January, 1902: Sub-Lieutenant
    31st March, 1904: Lieutenant
    31st March, 1912: Lieutenant-Commander
    30th June, 1915: Commander
    31st December, 1919: Captain
    24th September, 1932, Rear-Admiral
    22th July, 1936: Vice-Admiral
    1st June, 1939: Acting Admiral
    3th January, 1941: Admiral
    21st January, 1943: Admiral of the Fleet

    Do you have more information about this person? Inform us!

    Period:
    First World War (1914-1918)
    Rank:
    Commander
    Unit:
    H.M.S. Scorpion, Royal Navy
    Awarded on:
    March 16th, 1916
    Distinguished Service Order (DSO)
    Period:
    First World War (1914-1918)
    Rank:
    Lieutenant
    Awarded on:
    February 20th, 1919
    Details:
    Second DSO received as bar
    Distinguished Service Order (DSO)
    Awarded on:
    1934
    Companion of The Most Honourable Order of the Bath (CB)
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Admiral
    Unit:
    Royal Navy
    Awarded on:
    March 4th, 1941
    Action:
    "For the powerful supporting and offensive operations conducted by the Fleet in the operations under his able leadership without which the brilliant victories of the Imperial Armies in North Africa could never have been won."
    Grand Cross of The Most Honourable Order of the Bath (GCB)
    Awarded on:
    January 1939
    Commander of The Most Honourable Order of the Bath (KCB/DCB)
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Admiral
    Unit:
    Royal Navy
    Awarded on:
    November 17th, 1942
    Action:
    Citation:
    "For gallant and distinguished service in the Middle East."
    Mentioned in Despatches
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Admiral of the Fleet
    Unit:
    Royal Navy
    Awarded on:
    January 26th, 1943
    Distinguished Service Medal - Navy/USMC
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Admiral of the Fleet
    Unit:
    Royal Navy
    Awarded on:
    April 20th, 1943
    Action:
    Citation:
    "For distinguished services in the operations which led to the landing of the Allied Forces in North Africa."
    Mentioned in Despatches
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Admiral of the Fleet
    Unit:
    Royal Navy
    Awarded on:
    September 28th, 1943
    Legion of Merit - Chief Commander (LoM - CC)
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Admiral of the Fleet
    Unit:
    Royal Navy
    Awarded on:
    January 1st, 1945
    Order of the Thistle
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Admiral of the Fleet
    Unit:
    Royal Navy
    Awarded on:
    June 13th, 1946
    Order of Merit
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Admiral of the Fleet
    Unit:
    Royal Navy
    Awarded on:
    April 15th, 1947
    Basilikon Tagma toy Georgioya A - Grand Cross
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Admiral of the Fleet
    Awarded on:
    April 15th, 1947
    Medal of Military Merit 1st Class
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Admiral of the Fleet
    Unit:
    Royal Navy
    Awarded on:
    February 13th, 1947
    Details:
    Royal Decree no. 34 of 13thd February, 1947
    Ridder Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau (ON.1)
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Admiral of the Fleet
    Unit:
    Royal Navy
    Awarded on:
    June 24th, 1947
    Action:
    Citation:
    "In recognition of services to the Chinese Navy"
    Order of the Cloud and Banner with Grand Cordon (2nd Class)
    King George V Coronation Medal
    King George V's Silver Jubilee Medal 1935
    Queen Elizabeth II's Coronation Medal 1953

    Sources

    Photo