Davoud, Paul Yettvart

Date of birth:
November 25th, 1911 (Provo/Utah, United States of America)
Date of death:
March 19th, 1987 (Wolfe Island ( Kingston))
Nationality:
Canadian (1931-present, Constitutional Monarchy)

Biography

Service number C325.

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Wing Commander
Unit:
No. 409 (Nighthawk) Squadron, Royal Canadian Air Force
Awarded on:
June 9th, 1942
Mentioned in Despatches
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Wing Commander
Unit:
No. 409 (Nighthawk) Squadron, Royal Canadian Air Force
Awarded on:
January 11th, 1943
Citation:
This officer has been engaged on night flying operations for more than a year. He is a skilful pilot whose fine example and inspiring leadership have been worthy of high praise. He has destroyed one and probably destroyed another enemy aircraft."
Distinguished Flying Cross (DFC)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Group Captain
Unit:
No. 418 (City of Edmonton) Squadron, Royal Canadian Air Force
Awarded on:
March 2nd, 1944
Distinguished Service Order (DSO)
Citation:
"Since being awarded the Distinguished Flying Cross this officer has completed many sorties involving attacks on airfields and other heavily defended areas in Holland, Northern France, Belgium and Germany. He is a forceful and courageous leader whose personal example and exceptional ability have been reflected in the fine fighting qualities and efficiency of the squadron he commands. His loyal and devoted service has been worthy of the highest praise."
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Group Captain
Unit:
No. 143 Wing, Royal Air Force
Awarded on:
January 1st, 1945
Mentioned in Despatches
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Group Captain
Unit:
No. 83 (Composite) Group, Royal Air Force
Awarded on:
June 14th, 1945
Citation:
"Group Captain Davoud has served with this Group since January 1944. He was given the task of forming and commanding two new airfields from squadrons and personnel recently transferred from Canada. He showed himself to be a commander of considerable resource and ability and completed his task with great enthusiasm and efficiency. He arrived on the Continent a week after D Day, and shortly afterwards a reorganization of the Group placed him in command of 143 Wing. He filled this post with energy and distinction until January 1945, when he was appointed Group Captain, Operations at Group Headquarters. Previous to joining 83 Group this officer gave outstanding service whilst commanding a Canadian Typhoon fighter bomber wing."
Officer of the Order of the British Empire (OBE)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Group Captain
Awarded on:
September 20th, 1947
AFRO 485/47 dated 12 September 1947 and Canada Gazette dated 20 September 1947.

Chevalier de l' Ordre National de la Legion d'Honneur
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Group Captain
Awarded on:
September 20th, 1947
AFRO 485/47 dated 12 September 1947 and Canada Gazette dated 20 September 1947.

Croix de Guerre (1939-1945)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Group Captain
Unit:
No. 143 Wing, Royal Air Force
Awarded on:
February 6th, 1948
Citation:
"In command of No.143 Wing, Royal Air Force [sic], stationed at Eindhoven, from September until December 1944, through his excellent work has greatly contributed to the liberation of the Netherlands."
With "swords".
AFRO 81/48
Commandeur in de Orde van Oranje Nassau (ON.3)

Sources

Photo