Burnett, Robert Lindsay "Bob"

Date of birth:
July 22nd, 1887 (Old Deer/Aberdeenshire, United Kingdom)
Date of death:
July 2nd, 1959 (Westminster/London, United Kingdom)
Nationality:
British (1801-present, Kingdom)

Biography

Do you have more information about this person? Inform us!

Rank:
Commander
Awarded on:
June 3rd, 1925
HM Birthday Honours
Officer of the Order of the British Empire (OBE)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Rear-Admiral
Unit:
Convoy PQ 18, Merchant Navy
Awarded on:
December 1st, 1942
"For daring, skill and resolution in taking a Convoy to North Russia in the face of sustained and relentless attacks by enemy aircraft and submarines."
Operation EV
Companion of The Most Honourable Order of the Bath (CB)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Rear-Admiral
Awarded on:
March 16th, 1943
"For bravery and skill in Northern Waters."
Distinguished Service Order (DSO)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Vice-Admiral
Unit:
Commander-in-Chief, South Atlantic Fleet, Royal Navy
Awarded on:
January 5th, 1944
"For good services rendered in the pursuit and destruction of the Scharnhorst on the 26th December 1943."
Knights/Dames Commanders of the Order of the British Empire (K/DBE)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Vice-Admiral
Awarded on:
April 11th, 1944
For valuable services rendered to the U.S.S.R.
Orden Suvorova 3
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Vice-Admiral
Awarded on:
June 14th, 1945
HM Birthday Honours
Commander of The Most Honourable Order of the Bath (KCB/DCB)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Vice-Admiral
Awarded on:
December 23rd, 1946
Commander to the Venerable Order of Saint John (CStJ)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Admiral
Awarded on:
April 15th, 1947
"For valuable services to the Royal Hellenic Navy during the war in Europe"
With swords
Basilikon Tagma toy Georgioya A - Grand Commander
Rank:
Admiral
Unit:
Commander-in-Chief, Plymouth, Royal Navy
Awarded on:
January 2nd, 1950
New Year '50 Honours
Grand Cross of the Order of the British Empire (GBE)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Admiral
Awarded on:
January 31st, 1950
For services rendered to the Royal Netherlands Navy in South Africa during the War.
Royal Degree No. 13 (19 March 1949)
Ridder Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau (ON.1)

Sources

Photo